16 zespołów, 44 spotkania, 220 zawodników - podsumowanie AMP 2012 w piłce ręcznej mężczyzn (pierwszy dzień)

logo AMPW niedzielę, 27 maja zakończyły się XXIX Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Do Winnego Grodu przyjechały nejlepsze ekipy z całego kraju. 

Uniwersytet Jagielloński

W czwartkowy wieczór do Zielonej Góry zjechało się 15 zespołów z Polski. Na zawodach pojawiły się reprezentacje: Uniwersytetu Bydgoszcz, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Poznańskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Leszno, Uniwersytetetu Warszawskiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Tarnów, Kolegium Nauczycielskie Przemyśl, Akademii Wychowania Fizycznego Kraków, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechnika Oposkiej, Akademii Wychowania Fizycznego Katowice i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rozgrywki rozpoczęły się już w piątek z samego rana. Ekipy zagrały w fazie eliminacyjnej.

Spotkania odbywały się na 2 halach. Pierwszy mecz w sali przy ul. Wazów rozegrał UKW Bydgoszcz z Politechniką Warszawską. W tym spotkaniu lepsza okazała się ekipa ze stolicy, pokonując UKW 35:27 (19:14). W tym samym czasie, w hali UZ przebiegało spotkanie Uniwersytetu Warszawskiego z Uniwersytetem Jagiellońskim. Znów lepszy okazał się zespół z Warszawy, nie dając szans krakowianom. UW triumfował 32:21 (17:10). Warto nadmienić, iż większość zawodników Uniwersytetu Warszawskiego spotyka się na codzień w rozgrywkach I ligowych (klub ZEPTER).

O godz. 10:00 odbyły się pojedynki nr 3. i 4. Pierwszy z nich to starcie PWSZ Tarnów z Uniwersytetem Rzeszowskim. Reprezentanci Tarnowa przez cały mecz utrzymywali przewagę, zwyciężając 24:19 (16:10). Mecz pomiędzy Politechniką Opolską a PWSZ Leszno został rozegrany w hali przy ul. Profesora Szafrana 6. Tu lepsi okazali się opolanie, pokonując rywala 27:21 (13:10)

1,5 godziny później na parkietach pojawiły się kolejne reprezentacje. W hali ZSOiS zmierzyły się Akademie Wychowania Fizycznego: Katowice vs. Kraków. Znacznie skuteczniejsi okazali się zawodnicy z Śląska. W drugiej połowie Kraków próbował odrobić straty ale rywal nie pozwolił na zbliżenie się przeciwnika. Pojedynek zakończył się wynikiem 31:24 (20:8) na korzyść katowiczan. W hali UZ pojawili się gospodarze turnieju. W swoim pierwszym pojedynku podejmowali Politechnikę Koszalińską. Rywal nie sprawił większych trudności podopiecznym Marka Książkiewicza i Damiana Kociszewskiego, bowiem już po pierwszej połowie prowadzi 9 oczkami. Druga część nie wniosła nic nowego. Ostatecznie koszalinianie ulegli UZ 26:32 (10:19).

Paweł Jakób

Sebastian Gałachzakońzcenie meczu

Po tych spotkaniach odbyło się Uroczyste Otwarcie Turnieju. W hali UZ przy ul. Profesora Szafrana 6 pojawiły się znane osobistości. Galę otwarcia poprowadził dyrektor Akadmieckiego Związku Sportowego Uniwersytetu Zielonogórskiego - Marek Lemański. Na parkiecie pojawiły się wszystkie zespoły. 

Inauguracja

Po inauguracji zatańczyła sekcja break-dance KU AZS UZ pod przewodnictwem Radosława Blonkowskiego.

sekcja break-dancesekcja break-dance

 

 

 

 

 

 

Na koniec kapitanowie zespołów odebrali upominki.

Łukasz Jarowicz

Łukasz Jarowicz odbiera pamiątkę.

Uroczystość zakończyła się. Do następnych meczy pozostało 30 minut. Zespoły pojawiły się na rozgrzewce. Politechnika Łódź zagrała bardzo ciężki mecz z Politechniką Poznańską. Spotkanie było bardzo wyrównane, jednak nieco lepszy okazał się Poznań 27:26 (9:8). O tej samej porze rozpoczął się pojedynek grupy D: KN Przemyśl - Uniwersyetet Łódź. Kolegium Nauczycielskie od pierwszych chwil udowodniła, że jest silną drużyną. Z minuty na minutę powiększali swój dorobek. Przemyślanie wygrali 41:20 (20:10).

Godz. 15:30 to mecze nr 9. i 10. W pierwszym z nich zagrała Politechnika Warszawska z AWF Kraków. Po przegranym meczu z Katowicami, AWF "obudził się" i po ciężkim boju pokonał rywala 27:25 (12:12). Mecz przy ul. Szafrana to II starcie zielonogórskich akademików. Tym razem z Uniwersytetem Jagiellońskim. To spotkanie nie było udane dla żółto-biało-zielonych bowiem przegrali 23:24 (11:12) Po meczu szkoleniowiec gospodarzy ze smutkiem skomentował sytuację na boisku. 

Do końca dnia pozostało 6 spotkań. W grupie B do pojedynku stanął Uniwersytet Rzeszów z Politechniką Poznań. Poznań znów okazał się lepszy i zwyciężył drugiegie spotkanie tego dnia 31:27 (13:10). PWSZ Leszno podjęła Uniwersytet Łódzki. Po zaciętym meczu zwyciężyli leszczynianie 29:27 (14:11).

W hali ZSOiS tym razem stanął UKW Bydgoszcz z AWF Katowice. Akademia Wychowania Fizycznego pokonała bydgoszczan 32:27 (16:14). Na drugim obiekcie zmierzył się Uniwersytet Warszawski z Politechniką Koszalińską. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem UW 31:23 (13:11).

O godz. 20:00 zostały rozegrane 2 ostatnie mecze tego dnia. W jednym z nich zmierzyły się PWSZ Tarnów i Politechnika Łódź. To był bardzo ciężki mecz dla obu zespołów. Ekipy prezentowały bardzo wyrównany poziom. Padała bramka za bramką jednak to łodzianie mieli nieco więcej szczęścia, pokonując rywali 25:24 (12:11). W tym samym momencie zagrała Politechnika Opole vs. KN Przemyśl. Kolegium Nauczycielskie nie miało już tak łatwych warunków do gry jak w poprzednim meczu. Opolanie stawiali opór z całych sił jednak i tak przemyślanie okazali się skuteczniejsi. PO uległo przeciwnikowi 27:29 (13:14).

Dawid Piechowiak

Dodatkowe informacje